İmplant Tedavisi Safhaları

İmplantın yapılması gereken durumlarda kişilerin ilk olarak implant tedavisi safhaları konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü tedavinin öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra kişiyi nelerin beklediğini hastaya önceden söylemek en doğrusudur. İmplant tedavisi ağızda eksik olan dişlerin yerine çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum vidalar aracılığıyla yapılan tedavidir. Kemiğe yerleştirilmekte olan implantların çene kemiğiyle kaynaşması beklenerek üzerine doğal görünümdeki dişler yerleştirilmektedir. İşlevsel ve görünüm açısından normal dişten hiçbir farkı olmayan implant tedavisi sayesinde hasta yeni dişlere kavuşmaktadır.

Diş İmplantı Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisinin uygulanması için hastanın aranan şartlara uygun olması gerekmektedir. İmplant tedavisinin aşamalarında hastanın genel sağlık durumu sorgulanmakta, kontrol edilmekte ve implantların çene içinde nereye yerleştirileceğini belirlemek için film çekilmektedir. Alt üst çeneyi göstermekte olan film ve kemik yapısını üç boyutlu şekilde gösteren radyografik görüntüler sayesinde daha doğru işlem yapılması sağlanmaktadır. Bu sayede mevcut olan kemiğin implant için uygun olup olmadığına bakılarak değerlendirilmektedir. Diş implantı öncesinde yapılması gerekenler bunlardan oluşmakta ve her hastanın bilgisine sunulmaktadır.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

İmplant yaptırmak isteyen hastanın genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra ağız içi muayenesi yapılmaktadır. implant nasıl uygulanır? Sorusunun yanıtı olarak aşamalar izlenmektedir. Ön planlama gerçekleştikten sonra ise lokal anestezi eşliğinde işleme başlama aşamasına geçilmektedir. Bu aşama devam ederek çene kemiğinde yuvalar açılmaktadır. Daha sonra bu yuvalara implant yerleştirilmektedir. İmplant yerleştirme işlemi en uygun şekilde yapıldıktan sonra yuvalar dolduğunda dikiş atılarak işlem sonlandırılmaktadır. Operasyon bittikten sonra yaklaşık 1 hafta sonrasında dikişler alınarak kontrol muayenesi yapılmaktadır.

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İşlem için merak edilen implant uygulaması ne kadar sürer? Sorusunun yanıtı implant sayısına göre farklılık göstermektedir. Tek bir diş için implant yerleştirilmesi 15 – 30 dakika arasında sürerken tercih edilen yönteme bağlı olarak hastanın yaşına göre implantın yerleşmesi için 3 – 6 ay kadar zaman verilmektedir.

İmplantın yapılması için kişi gerekli kontrollerden geçtikten sonra işlem en uygun şekilde başlamaktadır. Bunun da en yetkili ve işinde uzman doktorlar tarafından yapılması implant tedavisi safhaları tedavi sürecini olumlu etkilemesi açısından önem arz etmektedir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız