Köprü Diş mi İmplant mı?

Diş dolguları, diş çekimleri, diş röntgenleri, diş köprüleri ve protezler derken diş teknolojisi iyice ilerledi ve implant mucizesi ortaya çıktı. İmplant son senelerde protez diş uygulamalarında en çığır açmış noktada duruyor. Halk arasında vidalı diş olarak ta bilinen implant diş teknolojisi, yoğun çürümelere, kırılmalara yani diş kayıplarına karşı, çene kemiğine yapay bir diş kökü yerleştirilerek, bu kökün üzerine uygulanan protez(tek diş protezi) çalışmasıdır. Köprü diş mi implant mı sorusuna şöyle cevap verebiliriz. İmplant diş uygulamaları, sadece kaybedilen tek diş üzerinde yapılan çalışma sayesinde dişi geri kazandırır yani yandaki dişin herhangi birinin kesilerek kayıplarına neden olmaz. Oysaki köprü diş yapımlarında yandaki dişlerden büyük miktarlarda kesiler uygulanarak, sağlam dişlerinde aşınmasına sebebiyet verilebilmektedir.

Bu yüzden de köprü yerine implant uygulaması tercih edilme sebebi olmalıdır. İmplant uygulamalarında dez avantaj olabilecek noktalar sadece fiyatlarıyla olan ilgili kısmı olabilir. Zira implant diş fiyatları diğer seçeneklere göre biraz pahalı olabilmektedir. Bunun sebebiyse, diş malzemelerinin ithal malı olup, dışa bağlı yükselebilen fiyatlarla yönlenebilmesi, yanı sıra diş doktorlarının bu işlem için uzun süreler eğitim alıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. İmplant dişle ilgili halk arasında yanlış bilinen bazı tabular yerleşmiş durumdadır. Örneğin implant kökü ve protezlerinin çok ağrılı ve acılı bir işlem olduğundan, ağız içinde ameliyat benzeri cerrahi müdahaleler gerektirdiğinden bahsedilmektedir. Oysaki çene kemiğine normal bir implant kökü yerleştirmesinin, diş çekilmesi sırasında hissedilen sızlamadan, hiçbir farkı yoktur. Yanı sıra lokal anesteziler, iğneler vesaire sonucunda bu sızılar da en aza kadar indirilebilmektedir.

Yanı sıra tedavi sonrası gerekli ağrı kesici ve ilaçlar sayesinde de hiçbir sıkıntınız kalmamaktadır. İmplant için cerrahi müdahaleler ve girişimler gerektirecek noktalar, ancak hastanın kemik yapısının ve hacminin implant köküne yerleşim imkanı sağlamadığı(kemik erimesi, kemik kaybı, yaşlılık sebepleri gibi durumlarda) durumlardır. Ancak bu durumlar uzun süreli ve cerrahi müdahaleler olarak adlandırılabilir. Böyle durumlarda da gelişmiş teknolojilerden faydalanarak, hastanın kemik dokusuna uygun hayvan kemik dokularından ve yapay kemik dokularından da faydalanılabilmektedir. Bu işlemlerde bile işinin ehli, implant eğitimi almış, uzman doktorlar sayesinde gayet profesyonel cerrahi uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız