Lamine diş

Lamine kelimesi Latinceden dilimize geçmiştir ve yaprak demektir. Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan 0.3-0.7 mm keserek inceltme işleminden sonra bu bölgeye porselen diş laminelerinin yapıştırılması işlemidir.

Eğer dişler; tüm beyazlatma işlemlerinden sonra bile beyazlamamışsa,

Şekli kötüyse,
Birbirinden ayrıksa,
Kırılmış veya aşınmışsa,
Rengi ve yapısı bozuk bir dolguysa,
Çapraz ve eğri durumdaysa lamine diş tedavisi uygulanabilir.

Lamine diş tedavisinde yaş sınırı bulunmamaktadır, hemen hemen isteyen herkese uygulanabilir. Bu durumun bazı istisnaları vardır. Bu durumlar; çene bozuklukları, ileri derecede diş eti çekilmesidir.

Lamine diş tedavisi eğer dişleriniz bir müdahaleye ihtiyaç duymuyorsa 2-3 seansta yani 1 hafta gibi bir süre içinde sonlandırılır. İlk seansta dişlerinizin ölçüsü alınıp bu ölçüye göre bir model oluşturulur. Sonraki seansta dişler aşındırılarak ölçü alma işlemi daha hassas bir şekilde tekrarlanır. Son seansta ise hazırlanan lamineler dişe uygulanır.

Uygulanan lamineler çok iyi yapıştırıldığı için düşme tehlikeleri yoktur ve yıllarca kullanılabilmektedir. Tabi temizlik ve bakım kurallarına uyulursa laminelerin ömrü gayet uzun olmaktadır. Lamine dişler üstün bir yapıştırma yöntemidir, aşınmaya ve lekelenmeye karşı dirençlidir. Kullanırken çok sert cisimleri ısırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Lamine diş uygulaması birçok açıdan avantajlıdır.

Yapım süresi 7-10 gün arası sürmektedir. Aşındırma işlemi ile istenilen görünüm kısa sürede sağlanmaktadır. Sağlamdır, rengi bozulmayan, aşınmayan malzemelerden üretilmişlerdir. Dişlerin doğal yapısını bozmadan uygulama yapılır. Şekil ve renk açısından istenilen estetik özellikler seçilebilmektedir. Diş üzerinde yapılan işlem sınırlıdır, dişe en fazla 0.7 mm aşındırma uygulanır. Böylece dişlerin küçültülmesi engellenmiş olur.

Lamine diş uygulamasında mock-up sistemi uygulanmaktadır. Yani dişlere müdahale edilmeden önce dişlerin üzerinde yapılacak olan değişiklik hastaya gösterilir, bu yöntemle hiçbir tedavi sonucu şansa bırakılmaz.

Lamine diş yapıldıktan sonra kişinin sigara kullanması, çay, kahve gibi leke yapan içecekler tüketmesi dişin renginde bir değişikliğe sebep olmaz. Yapıştırılan materyal oldukça kırılgan olmasına rağmen diş minesine öyle sıkı yapıştırılır ki tüm germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci yüksektir. Sökmek mümkün değildir sadece elmas frezlerle diş yüzeyinde çıkarılabilir.

Tüm bu avantajlarının yanı sıra lamine diş uygulaması diğer yöntemlere nazaran daha pahalıdır. Mutlaka bilgisi ve estetik yeteneği olan hekimlerce ve kliniklerce yapılmalıdır. Tüm bu özelliklere dikkat edilirse lamine diş size rahat, estetik ve uzun ömürlü diş güzelliği sağlar.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız