ORTODONTİ MERKEZLERİNİN İŞLEVİ

Birçok insanın hayatında en az bir kere bile olsa diş doktoruna gittiğini düşünüyorum. Eğer yolunuz diş doktoruna düşmediyse demek ki gerçekten sağlıklı dişlere sahipsiniz ya da dişlerinize gereken önemi vermiyorsunuz. Sizlere bu yazıda diş ve diş hekimliği üzerine bir takım konular hakkında bilgiler vereceğim.

Çenenin yapısında ve yüz bölgesinde doğuştan veya sonradan olmuş olan bazı bozukluklar olabilir. Buna teşhis koyan ve teşhis sonrası bu işin tedavisini üstlenen bilim dalına ortodonti denir. Bu işi yapana da ortodontist denir. Diğer bir isimle diş hekimi. Yaptığım açıklamadan da anlaşılabileceği gibi ortodonti merkezleri insanda çene ve yüz bölgesi ile ilgili uğraş verir.

Ortodontistlik veya diğer adıyla diş hekimliği, hiç hafife alınacak bir iş olmadığından, tedavi için ortodontiste başvurduğunuzda bu kişinin yaptığı işte uzman olması gerekmektedir. Çünkü hekimin bu bilim dalında yenilikleri takip eden, işinde hassas davranan birisi olması şarttır. Türk Ortodonti Derneği'nin sayfasından ortodonti merkezleri hakkında bununla ilgili bilgi alabilir ve istediğiniz bir doktor hakkında da araştırma yapabilirsiniz.

O doktorun önceden tedavi etmiş olduğu hastaların, doktor hakkında yazdıklarına da bakabilirsiniz. Onların önerileri doğrultusunda ülkemizde bulunan ortodonti merkezleri bünyesinde çalışan bir hekime başvurabilirsiniz. Ancak neredeyse tüm ortodonti doktorlarımız hakkında övgüyle bahsedildiğini açıklamam gerek. Çünkü ülkemizde bulunan ortodontistler gayet 'işinin eri' bir durumdadır.

Yapılan bir araştırma sonucu Türkiye'deki ortodonti düzeyinin dünyadaki ortodonti düzeyi ile aynı doğrultuda olduğunu göstermiştir. Son yıllarda ülkemizde özellikle tıp alanındaki gelişmeler fazlası ile artmıştır. Gerek bu organ nakli ile ilgili olsun gerek ortodonti veya estetik.

Yani demem o ki, konumuz ortodonti olsa da bizler ülkemizde sadece bir branşta değil, tıp alanındaki her branşta öncü olmaya çalışan ve yenilikçi hekimlere sahibiz. Bu, hekimler için olduğu kadar bizler için de büyük bir gurur kaynağı olmaktadır. Ülkemizde her branştan hekime olan güvenimizi daha da arttırmaktadır. Hal böyle olunca Atatürk'ün ''Beni Türk Hekimlerine emanet edin.'' sözünün ne kadar doğru olduğunu bir daha anlamış bulunmaktayız.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız