Ortodonti Uzmanı

Ortodonti Yunanca iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. ''Ortos'' düzeltmek, ''dontos'' kelimesi de diş anlamına gelmektedir. Ortodonti uzmanı ise diş ve yüzdeki düzensizlikleri teşhis eder ve aynı zamanda tedavisini gerçekleştirir. Ortodonti uzmanı olabilmek için diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra devamında en az dört yıl süren bir uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir. Buna ek olarak sadece bu eğitimi almak yeterli olmayıp eğitimi başarıyla tamamlamak zorunludur.

Ortodonti uzmanının gerçekleştirdiği tedavi yöntemi olan ortodonti ise; yüz ve diş yapısında doğuştan gelen ya da sonradan kazanılan bozuklukların düzeltilmesi manasına gelmektedir. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin kimi zaman psikolojileri de bozulabilmekte ve toplumdan soyutlanabilmektedirler.

Bu nedenle de ortodonti uzmanı unvanı alan kişilerin kendisine rahatsızlığının tedavisi amacıyla gelen bir bireye yaklaşımı sadece ortodontik tedavi amaçla olmamalıdır. Bu kişiyle yakından ilgilenip elinden gelenin en iyisini yapması gerekmektedir. Bunun farkındalığını yaşayan uzmanlar ise büyük sorumluluk altında olduklarını da bilmektedirler.

Dişler ve yüz vücudumuzun her organının da olduğu gibi önemli uzuvlardır. Diş ve yüzlerinde anormallik olduğunu fark eden bireyler tereddüt etmeden bir ortodonti uzmanına başvurmalıdır. Zira daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi yüz ve dişlerdeki bu gibi düzensizlik ve anormallikler kişinin psikolojisini etkileyebilmekte bununla birlikte toplumdan soyutlanmasına yol açabilmektedir.

Hatta kişi bu durumu ne kadar erken fark ederse bu durumun tedavisi o kadar kolay olabilmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe dişler ve yüz kemikleri yerlerine oturmakta ve düzeltilme imkânı ise daha da azalmaktadır.

Uzmanların bu tedavileri uygulama süresi değişebilmektedir. Bu süre 3 ay ile 2,5 sene arasında değişebilmektedir. Kimi zaman bu süreçte uygulanacak olan bazı tedaviler kişiyi korkutabilmekte ve bu tedaviden kaçmasına sebep olabilmektedir. Buna örnek olarak yüze geçirilen maske gibi bir materyalin dişleri düzeltmek amacıyla baş kısmına geçirilmiş olanıdır.

Sonuç olarak ortodonti uzmanlarının yukarıda anlatılan durumlarda büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Bu gibi şeyler bu mesleğin zor ve olumuz yanlarını gösterse de kişiler rahatsızlıklarının giderilmiş olduğunu görüp tekrar topluma karışınca mutlu olacaklardır ve ortodonti uzmanının bunda payı çok büyüktür. Sonuç olarak ortodonti uzmanları bireyleri tedavi etmekle kalmayıp onları topluma kazandırmakta büyük paya sahiptirler.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız