Protez diş

Çürüyen bozulan ve çıkartılarak yerine yenisi konulabilen tüm uzuvların takmasına protez denmektedir. Protez kol, protez bacak vs. Diş için de aynı durum söz konusudur. Çürüyen ve çıkartılan dişlerin yerine takılan dişlere protez diş denmektedir. Bu dişlerin yapımında farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Kullanılan malzemenin türüne göre de protez diş olarak satılan ürünlerin fiyatları değişmektedir.

Çok kaliteli maddeden yapılanları da vardır perselen denen ucuz malzemeden yapılanı da. Ancak hangi tür malzemeden yapılırsa yapılsın insanın kendi ürettiği kemikten oluşmuş orijinal diş gibi olmayacağı kesindir. İnsanın vücudunun ürettiği dişin insan vücudunda ait olduğu yeri alma süreci de insan için ağrısız ve sızısız olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle protez diş olarak takılan ürünler orijinal diş gibi hiçbir zaman olamaz. Ancak bu ürünlerin kendi aralarında orjinale en yakın olarak yarıştıkları da gelişen teknoloji ile birlikte iyice aşikâr olmuş bir konudur.

Teknoloji ilerledikçe protez diş sektörü de bu ilerlemeden payına düşeni hızlı bir şekilde almaktadır. Protez diş olarak üretilen dişler eski yöntemle üretilen ve bir bütün olarak ağza takılanlar ve son zamanlarda revaçta olan implant olarak üretilen ve ağza tek tek takılabilen dişlerdir. Eski yöntemle üretilen dişlerin üretim süreci son yöntemle takılan dişlerden daha zahmetli ve uzun bir süreci gerektirmektedir. Çünkü eski yöntemle takılan dişlerin ölçümlerinin alınması, protezin kalıbının dökülmesi, bu kalıbın uygun olmayan bölümlerinin rendelenmesi, işlenmesi gibi birçok süreç bazen öyle uzayabilmektedir ki müşterilerin dişlerine kavuşması ayları bulabilmektedir.

Ancak son olarak geliştirilen implant yöntemi diş protez sektörüne büyük bir kolaylık ve pratiklik katmıştır. İmplant diş protez sayesinde hem bu yöntemle diş yaptıran insanlar büyük bir kolaylık ve rahatlığa kavuşmuşlardır hem de bu tekniği uygulayarak diş yapan klinikler, hekimler büyük bir avantaja kavuşmuşlardır. Yapılan işlemlerin süreçleri birçok kişide aynıdır ve sürpriz bir durum pek yaşanmaz.

Tahmin edilen sürede muhtemelen verilmiş randevu günlerinde sonuç alınarak implant protez diş hastaya takılmış olmaktadır. Bu nedenle implant diş protez ile diş taktıranlar her geçen gün normal ve klasik yöntemle diş protez yaptıranlara oranla hızlı bir şekilde artmaktadır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız