Tedavi Sonrası En Az Tedavi Kadar Önemlidir

Çoğu insanın bugünlerde sıkça yaşadığı diş ve ağız sağlığı problemlerini günümüzde çözmek artık çok daha kolay hale gelmiştir. Devlet hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin yanı sıra özel diş ve ortodonti klinikleri de ülkemizde hizmet vermektedir.

Ağız ve diş sağlığının yanı sıra çenedeki ve diş dizilimindeki bozuklukları düzeltmeyi amaçlayan dal olarak bilinen ortodonti ile ilgili kliniklerde mevcuttur. Bu kliniklerde diş ve çene bozukluklarını gidermeniz için bir takım işlemler yapılmaktadır. Eğer bu işlemler hangi yaşta olursa olsun yapılmazsa ileri de çok büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Örneğin dişlerin çarpıklaşmasına bağlı olarak dişin çürümesine ve erken diş kaybının yaşanmasına neden olur. Diş ve çenenizdeki bu bozukluğu düzeltirken yaptıracağınız işlemleri mutlaka ki güvenilir kurumlara yaptırmanızda fayda var, bununla birlikte ortodonti tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken bir kaç noktalar vardır.

Örneğin dişlerinizin dizilimden dolayı sıkıntı yaşayıp ortodonti tedavisi gördüyseniz diş hekiminizin size uygun gördüğü plakları mutlaka takıp tedavinizi tamamlamalısınız aksi takdirde uygulanan diş teli tedavisi boşa gitmiş olacaktır. Ortodonti tedavi sonrası bünyenin bu yeni duruma alışmasını beklemek için sabırla olmak gerektiğini unutmamalıyız. Ortodonti tedavisi sonrası dişlerin eski yapısına dönmek isteyebileceği unutulmamalıdır. Ortodonti tedavisinden sonraki süreç aktif bir tedavi olmamakla birlikte en az asıl tedavi kadar önemlidir.

Ortodonti tedavi sonrasında apereyler kullanılmanın yanı sıra yenilen içilen besinlere de dikkat edilmeli, asitli ve çok şekerli besinler tercih edilmemelidir. Hastaların çoğu dişlerindeki diziliş bozukluğunu düzelttikten sonra dişlerini beyazlatma yöntemine de başvurmaktadırlar çünkü insanlar mükemmel bir gülüşün hem toplumda iyi bir yer edinme hem de özgüven için ne kadar önemli bir nokta olduğunun farkındalar.

Diş beyazlatma yöntemi genel olarak evde ya da diş hekimlerince yapılır. Diş hekimlerinin yaptığı diş beyazlatma işleminin daha kalıcı ve kesin sonuçlar vereceğinin unutmamalıyız. Ağız sağlığımızın tam olarak gerçekleşmesi için ortodonti tedavisinden sonra yapılması gerekenlere harfiyen uyarak tedaviden tam sonuç sağlayabiliriz.

Diş hekimimizin bizi uyardığı konulara dikkat etmeyip, tavsiyelerini yerine getirmezsek tedaviden kesin bir sonuç almayı beklememeliyiz. Kesin sonuç almak için tedavi kadar tedavi sonrası da önemlidir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız