Tek Diş İmplant

Diş implant tedavisi diş etine yapay ve metal diş kökünün yerleştirilmesi ve bu kök üzerine protez dişin uygulanmasıyla gerçekleşir. İmplant tedavisinde, her dişin kendi kökü olması gibi, her bir diş için ayrı ayrı kökler kullanılır. Dolayısıyla ister tek bir diş için ister birden fazla diş için istenirse de tüm dişler için uygulanabilecek, seçeneğe bağlı bir tedavidir.

Tek diş implant tedavisinde, kullanılmaz duruma gelmiş ya da kaybedilmiş diş ev diş kökü diş etinden tamamen temizlenerek onun yerine metalden yapılmış yapay bir diş kökü yerleştirilir ve bu diş kökünün çene kemiğine kaynaması amaçlanır. Bu yapay diş kökü tıpkı doğal diş kökleri gibi yalnız bir adet dişi taşıyacak şekilde tasarlanmış bir aparattır. O yüzden implant tedavisi düşünüldüğünde zaten her diş için ayrı bir implant diş kökü kullanılacaktır. Bu sebeple istenilen sayıda dişe tek tek implant tedavisi uygulanabilir. Çene kemiğine kaynaması için diş etine yerleştirilen yapay diş kökünün üzerineyse protez bir diş monte edilir.

Arka dişlerde de ön dişlerde de kullanılmaya müsait bir uygulamadır. Ancak çene kemiğinin uygunluk durumuna göre uygulamayla ilgili ayrıntılar değişebilir. Çene kemiğinin ince olduğu kısımlarda ince ve dar alanlarda kullanılabilecek implant markaları tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra çene kemiğinin iyice inceldiği, güçsüzleştiği ve implant tedavisinde implantı tutabilecek durumda olmadığı durumlarla da karşılaşılabilir. Böyle durumlarda diş uzmanı, çene kemiğini güçlendirmek için başka işlemlerde implant tedavisini uygun duruma getirebilir. Bu yüzden implantın uygulanıp uygulanamayacağını, hangi şartlarda uygulanabileceğini ve maliyetini ancak uzman bir hekimden öğrenmek en doğrusu olacaktır.

İmplant uygulamasında her diş kökü için ayrı bir işlem yapılacağı için, yapılacak tedavinin kaç dişe yapılacağı hasta ve hekim tarafından belirlenebilir. Başarılı bir sonuç almak için doğru implant marka ve modelinin seçimini yapabilmek ve steril ortamda, uygun şartlarda uygulamayı gerçekleştirmek önemlidir. Daha sonrasında başarılı bir implant tedavisi, çene kemiğine implantın sorunsuz kaynaması durumunda yaklaşık yirmi ya da otuz yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilir. Uzun ömürlü kullanım açısında en çok tercih edilebilecek olan implant tedavisi fiyatının diğer tedavilere göre daha yüksek olmasından dolayı daha az tercih edilmektedir. Ancak en uzun ömürlü ve doğal görünümlü sonuçlar da implant tedavisiyle elde edilebilir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız