Zirkonyum Nedir? Zirkonyum Diş Nasıl yapılır?

Günlük hayattan özen gösterilmesi gereken sağlık durumlarından biri de ağız ve diş sağlığıdır. Sağlık sal açıdan sıkıntı olmasa da insanların birçoğu dişlerinin görüntüsünden, yapısından veya renginden rahatsız olabilir. Bu açıdan birçok nedene bağlı olarak diş operasyonlarında artış yaşandığını gözlemlemekteyiz. Bu diş operasyonlarından biri olan zirkonyum kaplama ile daha sağlıklı ve daha kaliteli dişlere sahip olabilirsiniz. Yüksek gerilme direncine sahip olan zirkonyum, doku dostu olarak bilinir. Gren çapının düşük olması sebebiyle de diş hekimlerinin birçoğu tarafından tercih edilmektedir. Estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda birçok avantajı en yüksek kalite ile hastalara sunan bu alaşım ile birlikte hastalara artık daha güzel ve sağlıklı dişlere sahip olabileceklerdir. Zirkonyum diğer basınca dayanıklı, beyaz renkli ve ışık geçirgenliğine sahip olduğundan dolayı arka veya ön dişlerde rahatlıkla kullanılabilinir. Teknolojinin ilerlemesi ile de zirkonyum diş güzelliği daha da kendini göstermeye başlamıştır.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş planlaması teknolojinin el verdiği olanaklar dahilinde bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Diş kesiminin tamamlanmasından sonra sanal ortamda üç boyutlu olarak zirkonyum diş kaplama yapılmaktadır. Zirkonyum kaplamanın tasarımı iki farklı şekilde gerçekleştirilir. Diş kesim işleminden sonra bir kamera yardımı ile ağız içinden görüntü alınır. Alınan görüntü üzerinde bilgisayar ortamından eksiksiz bir tasarım gerçekleştirilerek zirkonyum kaplamanın üretimine geçilir. Diğer bir yöntemde de hastanın ağız içinden ölçü alınır ve alınan bu ölçüye uygun olarak laboratuar ortamında alçı yardımı ile yapılacak dişin ölçüsü belirlenir. Sonrasında ise belirli aşamalar sonrasında zirkonyum kaplamanız hazır duruma getirilir.

Dişleriniz sağlıklı ise ve herhangi bir iltihap ve ödem yok ise 1 hafta içerisinde yapılacak 3 seans ile zirkonyum dişlere sahip olabilirsiniz. İlk seansta hastanın dişlerinde çürük var ise bu dişler temizlenir. Dişlerde yer alan metallerde aynı şekilde dışarıya çıkarılır. Sonraki seansta ise hastanın beğenisine bağlı olarak yapılacak olan dişin şekli gösterilir ve hastanın beğenisi ile bu dişe karar verilir. En son seansta da hasta yeni dişlerine sahip olarak yeni hayatına devam eder.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız